09024137431

یونولیت چیست

یونولیت با نام حقیقی پلی‌استایرن انبساطی (Expanded Polystyrene) یا EPS در بیشتر کشورهای آمریکای شمالی به اسم استایروفوم (Styrofoam) شناخته می شود.

یونولیت یک ماده پلاستیکی سلولی سبک وزن است که از گلوله های کروی توخالی کوچکی تشکیل شده است که طی فرآیند قالب گیری در کارخانه ها گسترش یافته، مقرون به صرفه و بسیار کارآمد است که در صدها برنامه مختلف استفاده می شود.

تبدیل پلی استایرن قابل انبساط به پلی استایرن منبسط شده در سه مرحله انجام می شود: پیش انبساط، بلوغ/تثبیت و قالب گیری.

پلی استایرن از استایرن پالایشگاه نفت خام تولید می شود. برای تولید پلی استایرن منبسط ، دانه های پلی استایرن با عامل کف کننده پنتان آغشته می شوند. گرانول پلی استایرن در دمای بالای 90 درجه سانتی گراد پیش فوم می شود. این دما باعث تبخیر ماده کف کننده و در نتیجه باد کردن مواد پایه ترموپلاستیک به اندازه 20-50 برابر اندازه اولیه آن می شود.

پس از این، مهره ها برای 6-12 ساعت ذخیره می شوند تا به تعادل برسند. سپس مهره ها به قالب منتقل می شوند تا فرم های متناسب با کاربرد را تولید کنند.


Manufacturing Of Expanded Polystyrene Sheets/Molds


در مرحله نهایی، مهره های تثبیت شده در دو بلوک بزرگ (فرآیند قالب گیری بلوکی) قالب گیری می شوند و یا به اشکال دلخواه (فرایند قالب گیری شکل) طراحی می شوند.


خواص پلی استایرن و مزایای کلیدی

الف) خواص حرارتی (عایق) - EPS به دلیل ساختار سلول بسته ای که 98٪ هوا دارد ، رسانایی حرارتی بسیار پایینی دارد. این هوای محبوس شده در سلول ها یک رسانای گرمای بسیار ضعیف است و از این رو خواص عایق حرارتی عالی را برای کف ایجاد می کند. رسانایی حرارتی فوم پلی استایرن منبسط با چگالی 20 کیلوگرم بر متر مکعب 0.035 - 0.037 W/ (m · K) در دمای 10 درجه سانتی گراد است.

ب) استحکام مکانیکی - تولید انعطاف پذیر باعث می شود EPS همه کاره باشد و متناسب با کاربرد خاص تنظیم شود. EPS با مقاومت فشاری بالا برای برنامه های تحمل بار سنگین استفاده می شود، در حالی که برای تشکیل خلاء می توان از EPSبا مقاومت فشاری کمتر استفاده کرد.

پ) ثبات ابعادی - EPS ثبات ابعادی استثنایی را ارائه می دهد و در طیف وسیعی از عوامل محیطی عملاً تحت تأثیر قرار نمی گیرد. حداکثر تغییر ابعاد کف EPSرا می توان کمتر از 2 درصد انتظار داشت.

ت) خواص الکتریکی - قدرت دی الکتریک EPS تقریبا 2 کیلو ولت بر میلی متر است. ثابت دی الکتریک آن در محدوده فرکانس 100-400 MHZ و در چگالی ناخالص 20-40 کیلوگرم بر متر مکعب بین 1.02-1.04 قرار دارد.

ث) جذب آب - EPS رطوبت سنج نیست. حتی هنگامی که در آب غوطه ور می شود فقط مقدار کمی آب را جذب می کند. از آنجا که دیواره های سلولی ضد آب هستند ، آب فقط می تواند از طریق کانال های ریز بین مهره های جوش خورده در کف نفوذ کند.

ج) مقاومت شیمیایی - آب، محلول های آبی، نمک ها و قلیاها بر پلی استایرن منبسط شده تأثیر نمی گذارند. با این حال، EPS به راحتی توسط حلال های آلی مورد حمله قرار می گیرد.

ح) مقاومت در برابر آب و هوا و فرسودگی - EPS در برابر فرسودگی مقاوم است. با این حال، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید (اشعه ماوراء بنفش) منجر به زرد شدن سطح می شود که با کمی شکنندگی لایه فوقانی همراه است. به دلیل عمق کم نفوذ، زرد شدن برای مقاومت مکانیکی عایق اهمیتی ندارد.

چ) مقاومت در برابر آتش - EPS قابل اشتعال است. تعدیل با بازدارنده های شعله


قابلیت بازیافت

عایق EPSاز عناصر آلی - کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است و حاوی کلروفلوروکربن (CFC) یا هیدروکلرو فلورو کربن (HCFC) نیست. EPS در بسیاری از مراحل چرخه عمر خود قابل بازیافت است. پلی استایرن منبسط شده 100٪ قابل بازیافت است. مواد EPS را می توان مجدداً پردازش کرده و به محصولات بسته بندی جدید یا کالاهای بادوام تبدیل کرد


همچنین بخوانید...

19 شهریور 1400 وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
درباره‌ی نویسنده
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها